TAHTACILAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI.

 

Tahtacılar

Merkezi Mersin’de bulunan Tahtacılar Derneği‘nin 6. Olağan genel kurulu 28 Mayıs 2016 tarihinde  Toroslar Cemevi salonunda yapıldı.Genel kurul,  üyelerin  hazirun listelerindeki isimlerinin karşılıklarını imzalamalarının ve salondaki yerlerini almalarının ardından  dernek başkanı  Sami Akgün’ün açılış konuşmasıyla başladı.  Akgün, Tahtacılar derneğimizin olağan genel kuruluna katılan örgütlenme bilincine sahip, birlikten kuvvet doğacağını bilen ve içinde yaşadığı toplumuna karşı  duyarlı  bütün dernek üyelerimize ve konuklarımıza  teşekkür ediyorum dedi.Saygı duruşu ve istiklal marşımızın  coşkulu bir şekilde okunmasından sonra divan kurulu üyeleri belirlendi.Genel kurulu dernek üyelerinden Mustafa Tıraş başkanlığında katip üyeler Gül Akgün ve Neşe Oğuz’dan oluşan heyet yönetti.Derneğin son 2 yıllık döneminin  ve mali durumun anlatıldığı faaliyet raporunun okunmasından sonra denetim kurulu üyelerinden Güner Akgün tarafından denetim kurulu  raporu okundu.Raporların  üyelerin oy birliğiyle onaylamasından sonra  yönetim ve denetim kurullarının seçimine geçildi.  Ortak bir listeyle gidilen seçimlerde yönetim ve denetim kurulu,  üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.Yeni yönetim Sami Akgün,  Ali Oğuz , Murat Akgün, Halil İbrahim Özcan, Ünal Demirel, Hüseyin Tıraş ve Aylin Akgün isimlerinden oluştu.Denetim kurulu üyeleri de Mehmet Şahin, Bayram Aygün ve Güner Akgün oldu.Tahtacı kültürünün tanıtılması ve yaşatılmasına yönelik  yeni dönem için yapılacak faaliyetlerle ilgili duygu ve düşüncelerin paylaşılmasından sonra yönetim kurulu üyeleri toplu olarak resim çektirdiler.Dernek üyeleri ve konuklar tarafından yapılan tebriklerin ve iyi dileklerin ardından genel kurul sona erdi.

TAHTACILAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU

TAHTACILAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU

Derneğimizin olağan genel kurul toplantısının aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere 28.05.2016 Cumartesi günü saat 13:00 da Halkkent Mah. 95018 Sok. N0:1/A Toroslar Mersin adresinde bulunan Toroslar Cemevi salonunda yapılmasına, bu toplantıda tüzüğümüze  göre çoğunluk sağlanamadığı takdirde, aynı gündem maddelerini görüşmek üzere aynı adres ve saatte 04.06.2016 tarihinde çoğunluk aranmaksızın yapılmasına karar verilmiştir.

GÜNDEM

  • Açılış, Yoklama, Saygı duruşu ve istiklal marşı
  • Divan kurulunun seçilmesi
  • Yönetim ve denetleme kurulu faaliyet raporlarının okunması görüşülmesi ve ibrası.
  • Derneğin yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin seçilmesi.
  • Dilek ve temenniler.
  • Kapanış.

Tahtacılar Derneği Başkanı

Sami Akgün

DALAKDERESİ KÖYÜ HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ

DALAKDERESİ KÖYÜ HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ.
Dalakderesi 5. Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri 08 Mayıs 2016 Pazar günü köy meydanında yapıldı. Dalakderesi halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Mersinden, Kızılkaya köyünden Çamalan köyünden, Korucular köyünden ve yakın köylerden misafirler de katıldı. Etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının ardından tertip komitesi başkanı köy sakinlerinden Muzaffer Çelen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başladı. Çelen, Hıdırellezin kadim uygarlıklar ve medeniyetler tarafından eski zamanlardan beri kutlanan bir bayram olduğunu , İnancımıza göre Hızır a.s ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluşup aramızda dolaştıklarını, Hıdırellezin doğanın yeniden canlanmasının, bolluğun ve bereketin sembolü olduğunu söyledi. Sunuculuğunu köy gençlerinden Fen lisesi öğrencisi Esra Doğan’ın yaptığı etkinlik Tahtacılar Derneği başkanı Sami Akgün’ün konuşmasıyla devam etti. Akgün, Tahtacı kültürümüz açısından da çok önemli olan hıdırellez geleneğimizin sürdürülmesini ve yaşatılmasını sağlayan ve bu vesileyle insanlarımızı biraraya toplayan Dalakdere halkına teşekkür ettikten sonra Hıdırellezin baharın gelişi ve bir anlamda üzerimizdeki ölü toprağının silkelenip atılması demek olduğunu söyledi. Anneler gününün de unutulmadığı etkinlikte çocuklar da anneleri anlatan şiir’ler okuyarak şenliğe katkıda bulundular. Konukların da duygularını paylaştığı etkinlikte söz alan Erol Hayta bu gün Hıdırellez ve anneler gününün yanında Deniz’leri de unutmamız mümkün değildir dedi. Köy muhtarı Selman Bulat konuşmasında anneler gününü kutladıktan sonra ardından sazıyla konuklara Neşet Ertaş’ın İki büyük nimetim var türküsünü seslendirdi. Köy gençlerinden Aşık Oğuzcan Özdemir tarafından söylenen türküler ve deyişlerin ardından bütün misafirlerin de katıldığı mengi ve oyun havalarına geçildi. Önceden hazırlanarak bir kutuya konulan maniler konuklar arasında gezdirilerek çekilmesi sağlandı ve manilerin tek tek okunması renkli görüntülere sahne oldu. Ayrıca misafirlerin Hıdırelleze özel evlerinde yapıp getirdikleri tatlılar pastalar kömbeler vs. yiyecek ve içeceklerin dağıtımları ve paylaşımları yapıldı. Dualar okundu. Neşeli ve eğlenceli geçen etkinliğin sonunda ayakta yapılan dostça sohbetlerin ardından güzel bir gün geçirmenin huzuruyla etkinlik sona erdi.
Sami Akgün (08.05.2016)

1

3

 

2