5. BULGAR BOZOĞLAN ZİYARETİ YAPILDI.

20160807-0010
Tahtacılar Derneği’mizin öncülüğünde düzenlenen Geleneksel Bulgar Bozoğlan etkinlikleri 7 Ağustos 2016 tarihinde Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2700 rakımlı Bulgar Bozoğlan dağında yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hazırlıklarına bir gün önceden başlanan etkinlik Mersin’den sabah çok erkenden giden gurubun tüm hazırlıkları tamamlamasıyla birlikte konukların da otobüsler ve özel araçlarıyla gelerek onlara katılmasıyla başladı. Her yıl katılımın arttığı etkinliğe farklı kesimlerin yanı sıra bu yıl da Türkiyenin her tarafından Mersin’den Adana’dan İzmir’den Silifke’den Mut’tan Bozyazı’dan Erdemli’den Kızılkaya köyünden, Düğdüören Belenoluk Kuzucubelen köylerinden Bağlarbaşı köyünden ve Dalakderesi köyünden çok sayıda katılım oldu. Ayrıca motosikletli katılımcılar da vardı. Ancak Çamalan köyünden gelen 40 kişilik gurubun otobüslerinin Pozantı tünelleri çıkışında arıza yapması ve onları alması için yeni gönderilen otobüsün çok geç gelmesi ve etkinlik alanına yetişme imkanlarının kalmaması üzerine Tarsus Çamalan köyü gurubu geri dönmek durumunda kaldı. Bu durum bizlerin motivasyonumuzu biraz bozsa da her işte bir hayır vardır kısmet değilmiş diyerek teselli olduk. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı etkinliğe Ayrancı’ya bağlı yakın köylerden Çat köyünden ve Kıraman köyünden misafirler de katıldı. Toplu olarak yenilen öğle yemeğinin ardından bütün üyelerin ve konukların toplu şekilde Bulgar Bozoğlan’ın yatırını ziyaret etmesiyle etkinlik devam etti.
Etkinlikte Mersin’den Fadime Akgün ve Aylin Akgün’ün kurbanlarının yanı sıra Etkinliğe katılamayan Çamalan köylülerinin de birlik kurbanları vardı. Kendileri gelememişti ama kurbanları buradaydı. Kurbanı olan üyelerimizin ve Çamalan köylülerinin kurbanlarını Allah kabul etsin diyoruz. Kurbanlar odun ateşinde kavurma yapılarak tüm konuklara servis yapıldı. Ayrıca diğer bazı dernek üyelerimiz ve konuklarımız şeker, çikolata, lokum, piskevit elma, armut, üzüm, erik gibi yanlarında getirdikleri lokmaları ikram ettiler. Sunuculuğunu Dalakdere köyünden Muzaffer Çelen’in yaptığı etkinlikte Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın ardından Tahtacılar Derneği başkanı Sami Akgün günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. Akgün, bütün konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ardından Tahtacıların genellikle dağlık ve ormanlık bölgelerde kapalı bir toplum olarak yaşamlarını sürdürmelerinin sonucunda kültürel ve geleneksel özelliklerini günümüze kadar taşıyabilen nadir topluluklardan biri olduğunu söyledikten sonra 1200’lü yıllarda Karamanoğulları döneminde yaşadığı ve buraları yurt tuttuğu söylenen Bulgar Bozoğlan Dede’nin hem tahtacı kültürünün önemli bir parçası hem de bütün milletimizin ortak bir değeri olduğunu söyledi. Akgün konuşmasında nasıl ki düğünlerimizde cenaze merasimlerimizde ve doğum merasimlerimizde bir araya geliyorsak böyle kültür ve ortak değerlerimiz etrafında da bir araya geliyoruz. Şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki kültürümüz ve ortak değerlerimiz geleceğe taşıyabileceğimiz ve çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz en kıymetli varlıklarımızdır dedi.
Karaman Ayrancıdan gelen jandarma ekiplerinin huzur ve güven ortamında gerçekleşen etkinlikte Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümü öğrencisi Mahir Can Samut tarafından türkülerden ve deyişlerden oluşan bir müzik ziyafeti sunuldu. Ayrıca çalınan müzikler eşliğinde tüm konukların da katılımıyla dönülen Mengi’lerin ardından dönülen halaylarla ve oyun havalarıyla etkinlik coşkulu şekilde devam etti. Etkinliğe bu sene ilk defa katılan Mezitli Terennüm Türk Sanat Müziği derneği üyeleri pozitif enerjileriyle ve tüm faaliyetlere katılımlarıyla etkinliğe renk kattılar. Alevi Kültür dernekleri Toroslar Şube Başkanı Hüseyin Değerli, kalabalık bir üye topluluğuyla etkinliğe katıldı. Ayrıca Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şube başkanı Celal Necati Üçyıldız ve Gazetesi Yazar Süleyman Çelikcan da katıldı.
Sevgi saygı ve dayanışmanın ve hoş sohbetlerin doruk noktaya çıktığı etkinliğin sonunda bütün katılımcılar olağanüstü temiz ve serin bir havanın yanı sıra sanki dünyanın ilk kuruluş günlerini anımsatan ve aynı Tiyenşan dağları ya da gobi çöllerine benzeyen görülmeye değer coğrafi güzelliklerin ve manzaraların eşliğinde kültür,inanç,tarih ve doğa içerikli bir gün geçirmenin memnuniyetiyle seneye tekrar görüşmek dilekleriyle otobüslerine ve özel araçlarına binerek dönüş yoluna koyuldular.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>